שם:
טלפון:
דוא"ל:  *
הודעה:
ראות אלגוריתמים

טכניקות עיבוד תמונה בבדיקות ויזואליות

טכניקות עיבוד התמונה המשמשות לבדיקות ויזואליות תלויות בסוג הבדיקה, ואופי הפגמים אותם צריך לגלות.

עיבוד תמונה - כתמים

כתמים על רקע אחיד, כגון: שריטות, נקודות ריקבון, כתמי  צבע דפוס וכיוצא בזה, מתגלים על ידי ניתוח הפיזור הסטטיסטי של הגוונים (או רמות האפור) בתמונות של המוצרים הנבדקים, או על ידי ניתוח השינויים המקומיים (נגזרות) של הגוונים.

על ידי ניתוח סטטיסטי ניתן להגדיר ספים (משטחי הפרדה) בין הרקע האחיד והתקין, לבין הכתמים המעידים על פגמים. בחירת הספים צריכה להיות דינמית ולהתאים עצמה לשינויי תאורה או החזרה שאינם מהווים פגם. היא גם צריכה להיות גמישה ולא להגיב לשינויים איטיים בין איזור שונים של התמונה, שאינם מעידים על פגםמים אל נובעים למשל מפרופיל תאורה לא אחיד. עיבוד תמונה בראייה ממוחשבת נותן פתרון לאתגרים מסוג זה...
גילוי שנויים מקומיים בגוון במקומות לא רצויים מאפשרים התראה גם על פגמים שנמצאים על פני רקעים שמשתנים באיטיות על טווח ערכים רחב. לצורך כך נעשה שימוש בניגזרות של פונקצית התמונה (נגזרות חד-ממדיות, גרדיינט, לפלסיאן וכו').
בשני המקרים יש למצא באופן אוטומטי, כשלב מקדים, את גבולות האיזורים בהם יש להפעיל את הבדיקה, בתוך הפרי הנבדק, בתוך העדשה הנבדקת, על הפאה המתאימה של החלק הנבדק  וכו'
 

עיבוד תמונה - אחידות גוון או מרקם

סטיה מאחידות צבע ניתן לגלות באופן דומה לכתמים, על ידי ניתוח סטטיסטי של הגוונים. בדיקה של מרקמים נעשית על ידי איסוף סטטיסטי של מאפיינים מרחביים (רכיבי תדר מרחבי, wavelets) המאפיינים את המרקם. בשני המקרים, עיבוד תמונה לשם גילוי חריגות מקומיות מהגוון הממוצע, או מערך הממוצע של המאפיינים המרחביים, משמש לגילוי פגמים באחידות. למשל ב: בדיקות ויזואליות של אריגים, מסכים ומסכי מגע, ואריחי שיש וקרמיקה.

פגמים גיאומטריים - עיבוד תמונה

מדידת גדלים גיאומטריים והשוואתם היא כלי חשוב בבנית מערכות ראייה ממוחשבת לבדיקות ויזואליות ועיבוד תמונה. קטרים ומיקום מרכזים של קדחים, מרחקים בין מרכזי חורים, אורכי צלעות של מוצרים או אורכים של גבעולי פרחים, זוויות של פינות וחיבורים ועוד האפשרויות רבות. בנוסף ניתן למדוד סטייה מסימטריה, להשוות לתבניות נתונות מראש, ולמדוד סטיות של זויות הנחה או הדבקה.
כדי להשיג דיוק במדידות גיאומטריות חשוב להקפיד על כיול של מערכת איסוף התמונה לשם השגת עיבוד תמונה איכותי, ועל תיקון עיוותים של העדשה, המצלמה ועיוותי פרספקטיבה הנובעים מאי-דיוקים בלתי נמנעים בבנית מערכת האיסוף.

פגמי דפוס – ברקוד ו- OCV

במערכות הדפסה של טקסט וברקוד, כגון תוויות על מוצרים ברשתות הקניות, מוצרי מזון ותרופות, יש צורך להבטיח סיכוי מרבי לקריאה נכונה ועיבוד תמונה מדוייק של הטקסט והברקוד. טכנולוגיות של מדידת רוחבי הקווים והרווחים בברקוד, כמו גם הקונטרסט והנקיון של ההדפסה מאפשרים למדוד את איכות ההדפסה בבדיקה ויזואלית, ולהשוות לתקנים הנהוגים בתחום. באופן דומה טכניקות של OCV (Optical Character Verification) היא טכניקה אשר מאפשרת מדידת הטקסט המודפס והשואה לקריטריונים המבטיחים קריאה ללא שגיאות.

לסיכום
עיבוד תמונה ניתן להשגה תוך שימוש בטכניקות שונות לראייה ממוחשבת. עיבוד תמונה נותן לנו את היכולת להבין ולתקשר בין מערכות לעיבוד תמונה ובין משתמשי קצה אשר צריכים להסיק מסקנות מגוונות בהקשר זה.

קרא עוד על: בדיקות ויזואליות ופיתוח מוצר ובקרת איכות בייצור מוצרים , עיבוד תמונה בציפוי סטנטים
 
עיבוד תמונה